Naturalne farby do włosów

Farbowanie jest dla włosów dużym obciążeniem. Decydując się na nie mamy świadomość, że ingerujemy w strukturę włosa, zmuszając go do zaabsorbowania pigmentu. Farba wnika w strukturę włosa, co bardzo często prowadzi do niepożądanych efektów, takich jak przesuszenie, podrażnienie skóry, a nawet reakcje alergiczne czy wypadanie włosów.

A jednak chcemy być piękne i podkreślić naturalne walory swojej urody poprzez otulenie twarzy fryzurą w wybranym, pasującym do nas kolorze. Stajemy wobec trudnego wyboru między zdrowiem a pięknem. Czy w tej sytuacji możliwy jest jakiś kompromis?

Najlepiej zdecydować się na naturalne farby do włosów. Dzięki starannie wyselekcjonowanym składnikom pochodzącym wprost z przyrody, zyskujemy pewność, że ziołowa farba do włosów działać będzie w sposób łagodny, w najwyższym możliwym stopniu zgodny z właściwościami fizycznymi i chemicznymi włosa. Dodatki pielęgnacyjne sprawią, że zarówno w trakcie farbowania jak i po nim, włos będzie nawilżony, zaopatrzony w składniki odżywcze, wygładzony i zmiękczony. Brak sztucznych składników, takich jak parabeny czy silikony, przełoży się na znacznie lepszą kondycję włosów farbowanych naturalnie.

Dowiedz się więcej o naturalnych farbach do włosów.

Dlaczego warto wybierać ekologiczne farby do włosów?

Zasada działania farby do włosów jest bardzo prosta. Oglądany pod mikroskopem włos ludzki ma strukturę szyszki – podobnie jak ona posiada łuski, które na ogół są zamknięte. Zadaniem farby do włosów jest wniknięcie pod łuski, by zdeponować pigment pod ich osłoną.

Syntetyczne farby do włosów bardzo gwałtownie otwierają łuski i bez problemu przenikają do wnętrza włosa. Kolor jest intensywny i widoczny. Niestety, brutalnie potraktowany włos nie wraca już do stanu sprzed farbowania. Naruszona łuska nie domyka się, z włosa ucieka woda i substancje odżywcze. Staje się on cienki, kruchy, wrażliwy, łamliwy i matowy. Taka fryzura nie wzbudza zachwytu, a na dodatek jest bardzo trudna w pielęgnacji. Kolor szybko blaknie i trzeba systematycznie powtarzać procedurę. A jednak często wybieramy farby chemiczne – z uwagi na ich dużą dostępność, ogromny wybór kolorów oraz szybki czas farbowania.

Farby do włosów naturalne bez chemii radzą sobie znacznie lepiej. Różnica wynika z odmiennego sposobu, w jaki działa farba naturalna. Cząsteczki eko farby łączą się z kreatyną we włosie i wzmacniają go od środka. Efekt jest dokładnie odmienny, niż w przypadku koloryzacji chemicznej. Włosy zyskują blask, są lepiej odżywione, nie wypadają, nie łamią się, szybciej rosną.

Stosując ziołowe farby do włosów możesz się odprężyć. Kolor potrzebuje więcej czasu, by wniknąć do włosa. Nie musisz już chaotycznie próbować zdążyć z równomiernym pokryciem włosów – działaj na spokojnie i oczekuj bez pośpiechu na efekty. A te utrzymywać się będą znacznie dłużej, niż w przypadku farby syntetycznej.

Minusem ziołowych farb może być dla niektórych kobiet fakt, że nie mają one właściwości mocno rozjaśniających. Można farbować się wyłącznie na ciemniejszy odcień, a wszelkie domowe sposoby rozjaśniania włosów zakończą się co najwyżej uzyskaniem nieco jaśniejszego odcienia aktualnego koloru.

Farba naturalna do włosów: rodzaje

Ekologiczne farby do włosów występują w kilku wariantach, dość do siebie podobnych ale różniących się kilkoma istotnymi szczegółami, zwłaszcza w zakresie głównego elementu. Naturalne farby do włosów mogą mieć w składzie następujące rośliny:

  • Henna: Proszek z lawsonii bezbronnej. Stosuje się ją do farbowania włosów, brwi i rzęs, ale także do malowania wzorów na ciele.
  • Indygo: Intensywnie niebieski barwnik pozyskiwany z indygowców. Jego kolor w proszku może być mylący czy wręcz odstraszać. W rzeczywistości indygo pozwala uzyskać kolor od brązu po czerń. Kobiety, które będą chciały rozjaśnić włosy zafarbowane indygo, muszą bardzo uważać: nałożenie syntetycznego rozjaśniacza na ten składnik, wydobędzie z niego kolor zbliżony do naturalnego i najprawdopodobniej skończy się to zielonkawą poświatą. Można natomiast zastosować rozjaśniacz naturalny.
  • Cassia: To sproszkowany strączyniec. Umożliwia naturalne farbowanie włosów na odcienie blond.

Farby naturalne do włosów spotkać możemy w następującej postaci:

  • Czysta henna: Zawiera w składzie wyłącznie sproszkowane liście henny – rośliny, od której wzięła nazwę. Jej przygotowanie i nałożenie wymaga nieco czasu: najpierw należy wymieszać proszek z wodą, następnie odstawić go do zgęstnienia, wraz z dodatkiem zakwaszającym. Nie musisz się spieszyć z farbowaniem – ziołową farbę potrzymasz na włosach znacznie dłużej, niż syntetyczną, co wynika ze specyfiki działania obu tych produktów. Czysta henna utrzymuje się długo, natomiast modyfikacja koloru za jej pomocą nie jest drastyczna. Ostateczny efekt zależy od wielu czynników, m.in. od wyjściowego koloru włosa, rozmieszania farby i długości trzymania jej na włosach.
  • Mieszanki henny, indygo i cassii: O ostatecznym kolorze po farbowaniu decydował będzie kolor przed farbowaniem, udział poszczególnych składników w farbie, a także czas trzymania mieszanki na włosach. Mieszanka jest łatwiejsza w obsłudze niż czysta henna, zwłaszcza jeśli chcemy zafarbować włosy w nietypowy sposób (np. dwuetapowo: najpierw pokryć siwe włosy a później całość, aby te siwe nie miały innego odcienia po farbowaniu).
  • Mieszanki z dodatkowymi składnikami: Oprócz henny, indygo i cassii w różnych proporcjach, takie farby do włosów naturalne zawierają też dodatkowe składniki, służące głównie do pielęgnacji (np. rumianek, kozieradka, kora dębu).

Ziołowe farby do włosów – farbowanie i pielęgnacja

Farby do włosów naturalne bez chemii nakłada się bardzo podobnie, jak syntetyczne farby z popularnych drogerii.

W pierwszej kolejności należy umyć włosy, najlepiej stosując szampon naturalny. Barwniki w formie proszku należy rozpuścić w odpowiedniej ilości wody. Gotowe mieszanki mają już konsystencję nadającą się do użytku. Farbę nakłada się na wilgotne włosy, za pomocą grzebienia lub po prostu palcami. Można nałożyć czepek, aby kolor był intensywniejszy. Zafarbowane włosy należy raz dokładnie przepłukać ciepłą wodą.

Uzyskany kolor będzie się zmieniał jeszcze nawet przez dwie doby. W tym czasie warto też zastosować odżywkę lub olej na włosy, by wzmocnić efekt pielęgnacji.

Warto też pamiętać o kilku przydatnych wskazówkach, aby naturalna farba do włosów pozostała na nich jak najdłużej.

Podczas mycia stosuj letnią wodę i możliwie krótko płucz włosy. Aby kompleksowo zatroszczyć się o fryzurę, na której znajduje się farba do włosów naturalna, stosuj szampony, odżywki i inne kosmetyki naturalne do włosów farbowanych.

Unikaj stylizacji na gorąco. Suszenie, prostowanie czy kręcenie z użyciem strumienia ciepłego powietrza, uszkadza i bardzo przesusza włosy, a ponadto powoduje znacznie szybsze znikanie koloru. Chroń włosy również przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV – staraj się siadać z głową w cieniu lub zaopatrz się w gustowny kapelusz lub chustę.

Pamiętaj o właściwej pielęgnacji. Stosuj odżywki naturalne do włosów, naturalne oleje do włosów, maski do włosów naturalne oraz naturalne produkty do stylizacji włosów, ze szczególnym uwzględnieniem artykułów przeznaczonych do włosów farbowanych.

Naturalne farby do włosów siwych

Farbowanie siwych włosów jest problematyczne z uwagi na ich twardość i trudność w dostaniu się pigmentu pod łuskę. Naturalne farby rozwiązują tę kwestię, w pierwszej kolejności zmiękczając strukturę siwych włosów i wygładzając je.

Do pokrycia siwiejących włosów stosuj odpowiednio:

  • Włosy blond: Cassia z dodatkiem kurkumy lub rezedy.
  • Włosy rude: Henna z ewentualnym dodatkiem marzanny barwierskiej.
  • Włosy brązowe: Henna w odpowiedniej proporcji z indygo (im więcej henny tym ciemniejsze włosy).
  • Włosy czarne: Dwie lub trzy warstwy samej henny, nakładane nawet w odstępach kilku dni.

Sprawdź, jakie produkty z zakresu naturalnej koloryzacji włosów przygotowaliśmy dla ciebie. Wybierz naturalne farby do włosów i inne kosmetyki naturalne do włosów.