Naturalne kosmetyki do włosów
Włosy to wyjątkowy element naszego ciała- jako jedyny pełni funkcję wyłącznie estetyczną, podnosząc atrakcyjność fizyczną właściciela. Ale włosy mogą nam wiele powiedzieć o naszym stanie zdrowia- często znajdują w nich odzwierciedlenie problemy w zakresie funkcjonowania różnych organów.
Prawidłowa pielęgnacja włosów powinna mieć swoje źródło w naturze. To właśnie naturalne kosmetyki do włosów są w stanie odżywić je, nadać objętości, sprężystości i blasku. Dowiedz się, dlaczego zamiast syntetyków, warto sięgnąć po ekologiczne kosmetyki do włosów.
Zdrowe kosmetyki naturalne do włosów
Działanie szamponu czy odżywki nie ogranicza się wyłącznie do włosów. Specyfiki te mają kontakt również ze skórą, a także z drogami oddechowymi. Dlatego właśnie warto stosować kosmetyki do włosów bez konserwantów. Ale czy zdrowe kosmetyki naturalne do włosów bez chemii mogą być równie skuteczne, jak te syntetyczne? Co z włosami zniszczonymi farbowaniem, cienkimi, wypadającymi czy przetłuszczonymi? Czy naturalne kosmetyki do stylizacji włosów naprawdę utrzymają fryzurę? Jak we wszystkich aspektach naszego życia, także i w zakresie pielęgnacji włosów, warto zaufać naturze– ona wie, co dla nas najlepsze.
Niedowierzanie w skuteczność eko kosmetyków jest efektem wieloletniego bombardowania nas reklamami coraz wymyślniejszych środków chemicznych. Pozornie rzeczywiście są one skuteczne. Co o tym decyduje i dlaczego ta skuteczność jest tylko pozorna? Wynika to z właściwości chemikaliów wchodzących w skład syntetycznych kosmetyków do włosów.
- Silikony: Są powszechnie stosowane w kosmetykach, ponieważ nadają im odpowiednią konsystencję. W szamponach i odżywkach spełniają jeszcze dodatkowe funkcje: nadają włosom objętości i sprawiają, że są one gładkie i przyjemne w dotyku. Przynajmniej tuż po myciu. Stosowanie silikonów sprawia, że kosmetyk staje się funkcjonalnie bezużyteczny- silikony pokrywają powierzchnię włosa szczelną powłoką, nie przepuszczającą żadnych składników odżywczych. Oddzielone od siebie i sztucznie wygładzone kosmyki zyskują chwilową objętość i miękkość, ale efekt ten szybko mija, gdyż włos pozostaje nieodżywiony.
- Parabeny: To konserwanty sprawiające, że szampon z drogerii może leżeć otwarty na półce przez rok i nie stracić swoich właściwości. Za to udogodnienie zapłacimy wysoką cenę. Parabeny stymulują produkcję estrogenu, co zarówno u kobiet jak i u mężczyzn skutkować może rozregulowaniem gospodarki hormonalnej i problemami z płodnością. Mogą one powodować reakcje alergiczne, jak pieczenie, świąd a nawet wypadanie włosów. Wysuszają skórę i otoczkę włosów sprawiając, że z czasem tracą one blask i stają się łamliwe.
- Glikole polietylenowe: PEG i PPG. Łączą tłuszcze z wodą, dzięki czemu kosmetyki nie rozwarstwiają się. Ich produkcja jest bardzo tania, ale stosując je musimy się liczyć z poważnymi efektami ubocznymi. W trakcie produkcji glikoli polietylenowych używane są substancje rakotwórcze i drażniące. Nie mamy pewności, że kosmetyk, którego używany, został całkowicie z nich oczyszczony.
- Laurylosiarczany sodu: SLS i SLES mają właściwości odtłuszczające. To one odpowiadają za efekt pienienia się kosmetyku. Substancje te niszczą naturalną powłokę lipidową skóry i włosów, przez co przyczyniają się do łuszczenia i powstawania łupieżu. Brak siarczanów sodu w naturalnych szamponach jest główną przyczyną mitu o nieskuteczności ekologicznych kosmetyków do włosów- no bo jak szampon może działać, skoro prawie wcale się nie pieni? Tymczasem efekt pienienia nie ma żadnego przełożenia na skuteczność preparatu. Naturalne odżywki i płukanki do włosów oraz szampony nie muszą się pienić, by działać skutecznie.
Wiemy już, z czego wynika pozorna skuteczność substancji użytkowanych w syntetycznych produktach do włosów. A jakie składniki naturalne wchodzą w skład ekologicznych kosmetyków do włosów? Oto niektóre z nich:
- Len: To skarbnica naturalnych dóbr, ma zbawienne właściwości w każdej postaci- spożywany, używany w kosmetykach a nawet noszony jako ubranie. Zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe i witaminy głęboko odżywiają włosy i sprawiają, że są one gładkie i miękkie. Ekstrakt z lnu zawierają nie tylko naturalne szampony do włosów, ale także naturalne kosmetyki do stylizacji włosów– pomaga on w rozczesywaniu i układaniu fryzury.
- Pokrzywa: Tonizuje i koi skórę. Odżywia cebulki włosów, dzięki czemu stają się one mocne i zdrowe, nie łamią się, nie wypadają i znacznie szybciej rosną.
- Geranium: Wpływa szczególnie na skórę głowy, uszczelniając małe naczynia krwionośne i poprawiając przepływ krwi w skórze.
- Chmiel: Ekstrakt z szyszek chmielu wpływa pozytywnie zarówno na włosy, jak i na skórę głowy. Chmiel wzmacnia strukturę włosów, zapobiega ich wypadaniu i łamaniu się. Dzięki właściwościom odkażającym i łagodzącym, przywraca równowagę lipidową skórze głowy. Pozwala w ten sposób pozbyć się łupieżu. Stymuluje również wzrost włosów, więc powinny go stosować zwłaszcza osoby, które chcą je zapuszczać.
- Aloes: Ma zbawienny wpływ na cały organizm. Głęboko regeneruje włosy i skórę głowy, poprawia ukrwienie i krążenie. Przyspiesza gojenie się ranek, łagodzi podrażnienia, a ponadto oczyszcza i tonizuje.
- Lukrecja: Mają ją w składzie naturalne kosmetyki do włosów przetłuszczających się. Lukrecja normalizuje pracę gruczołów łojowych, a także tworzy na włosach warstwę ochronną, nie upośledzając przy tym wchłaniania innych substancji odżywczych.
- Masło shea: Nawilża i odżywia włosy, nadając im promienny, zdrowy wygląd, bez efektu przetłuszczania.
- Drzewo różane: Znajduje się głównie w składzie kosmetyków naturalnych przeznaczonych do pielęgnacji dojrzałych włosów. Ma działanie antyoksydacyjne, pobudza do pracy cebulki i sprawia, że włosy stają się elastyczniejsze.
- Kolendra: Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku mocno podrażnionej skóry głowy, gdy występują problemy z łojotokiem i zapaleniami wywołanymi przez drobnoustroje. Ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, oczyszcza skórę i wzmacnia zniszczone włosy.
- Konopie siewne: Zapobiegają przesuszaniu włosów i skóry głowy, przeciwdziałając odparowywaniu wody. Regenerują i nawilżają.
- Lipa: Nieodzowny składnik naturalnych kosmetyków do włosów dla alergików. Nie powoduje podrażnień skóry, koi te których zdążyliśmy się nabawić stosując sztuczne substancje. Ponadto wzmacnia włosy, nadaje im blask, wygładza i zmiękcza.
- Jojoba: Ma podobne działanie jak silikon, tylko w stu procentach naturalne. Pokrywa włosy ochronną warstwą, ale nie zaburza przedostawania się do nich innych składników. Nadaje objętości, pogrubia włosy i uelastycznia je, ułatwiając stylizację.
Naturalne kosmetyki do włosów kręconych
Posiadaczki kędziorków i loczków wiedzą doskonale, jak trudno jest znaleźć naturalne produkty do pielęgnacji włosów kręconych. Odmienna struktura włosa sprawia, że są one wrażliwe na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, mają tendencję do puszenia się i plątania. Bardzo łatwo się przesuszają, za to niezwykle trudno je ułożyć. Nawet producenci syntetycznych kosmetyków oferują stosunkowo mało wyrobów przeznaczonych dla włosów kręconych. Na szczęście także i w tym przypadku z pomocą przychodzi natura.
W naszej ofercie znajdziesz naturalne kosmetyki do mycia i pielęgnacji włosów kręconych. Ekologiczne szampony do włosów kręconych przeciwdziałają ich przesuszaniu się. Odżywki, toniki i oleje pozwalają zadbać o wrażliwą skórę głowy i dokładnie ją oczyścić. Chcesz naturalnie zafarbować kręcone włosy? To również możliwe- dostępne w naszym sklepie internetowym naturalne farby do włosów nadają się również do koloryzacji włosów kręconych.
Sprawdź naszą ofertę naturalnych kosmetyków do włosów i przekonaj się, jak odżyje twoja fryzura, gdy przestaniesz stosować szkodliwe syntetyki.