Naturalne kosmetyki do twarzy
Skóra twarzy jest najbardziej ewidentnym wskaźnikiem naszego samopoczucia i kondycji. To na niej pojawiają się pierwsze oznaki zmęczenia, niewyspania, błędów dietetycznych czy niedoborów żywieniowych. Naturalne kosmetyki do twarzy regenerują skórę, przeciwdziałają szkodliwemu wpływowi czynników zewnętrznych, odżywiają i rozświetlają, przywracając dobry wygląd i dobre samopoczucie.
A dlaczego warto wybrać ekologiczne kosmetyki do twarzy? Ponieważ w przeciwieństwie do chemicznych odpowiedników, działają w zgodzie z biologią naszego organizmu, w oparciu o naturalne procesy przebiegające w tkankach, a przy tym nie zatruwają ani nas, ani środowiska, w którym żyjemy.
Naturalne kosmetyki do pielęgnacji twarzy – jaki skład?
Do produkcji kosmetyków ekologicznych wykorzystuje się minimum 90 procent naturalnych składników. Twórcy sięgają po sprawdzone receptury– znane od stuleci a nieco zapomniane pod wpływem zachłyśnięcia się tanimi i pozornie skutecznymi syntetykami.
Kosmetyki bez chemii zawierają następujące składniki:
- Wyciągi z ziół i kwiatów: Natura dysponuje rozwiązaniami na większość naszych dolegliwości- wystarczy wiedzieć, gdzie ich szukać. Lawenda ma właściwości łagodzące, arnika wzmacnia naczynia krwionośne, nagietek dodaje blasku skórze, pokrzywa działa tonizująco, rozmaryn leczy zmiany skórne wywołane bakteriami. Producenci kosmetyków naturalnych komponują ekologiczne kosmetyki do twarzy w taki sposób, aby wykazywały one pożądane właściwości. Warto skorzystać z ich doświadczenia.
- Olejki eteryczne: Naturalne olejki aromatyczne mają właściwości powiązane z tymi wykazywanymi przez rośliny, z których pochodzą. Ponadto mają też niebanalny wpływ na naszą psychikę. Mogą działać relaksacyjnie lub energetyzująco, tonować lub zachęcać do działania, skłaniać do refleksji lub do podjęcia akcji. Zastosowanie właściwych olejków eterycznych wzmaga działanie kosmetyku, ale też poprawia nasz nastrój.
- Wybrane substancje pochodzenia zwierzęcego: W naturalnych kosmetykach nie stosuje się wielu składników odzwierzęcych. Te, które się w nich znajdują, dobierane są z troską o dobrostan zwierząt, które ich dostarczają. Po substancje pochodzenia zwierzęcego sięgamy z uwagi na szczególne właściwości niektórych z nich, takich jak mleko kozie, śluz pewnych gatunków ślimaków czy produkty pszczele (miód, wosk, pierzga).
- Składniki nieorganiczne: Substancje naturalne pochodzą nie tylko od roślin i zwierząt, ale także z przyrody nieożywionej. Są one niezbędne dla zachowania właściwej kondycji naszej skóry. Sole mineralne, naturalne emolienty oraz witaminy i mikroelementy złuszczają, naturalnie konserwują, wykazują właściwości dezynfekcyjne i chłonne, oczyszczają, matują, neutralizują nieprzyjemne zapachy, chronią przed promieniami UV, opóźniają proces starzenia, odżywiają, przyspieszają gojenie. Ich zastosowanie w naturalnych kosmetykach wiąże się z pozyskiwaniem ich ze środowiska i stanowi najbardziej zaawansowany element procesu produkcji kosmetyków ekologicznych. Nie mogą się bez nich obyć np. naturalne kosmetyki do oczyszczania i demakijażu, naturalne maseczki do twarzy czy naturalne kosmetyki do pielęgnacji okolic oczu.
Czym charakteryzują się zdrowe kosmetyki naturalne do twarzy?
Tym co wyróżnia kosmetyki naturalne do twarzy, jest ich pozytywny wpływ na zdrowie użytkowników. Podczas gdy producenci syntetycznych kosmetyków chemicznych uważają za sukces sam fakt, że ich produkt nie jest szkodliwy, twórcom kosmetyków ekologicznych zależy także na bezpieczeństwie użytkowania oraz na tym, abyśmy stosując je byli nie tylko piękni, ale i zdrowi.
Ekologiczne kosmetyki do twarzy wykazują szereg właściwości nieosiągalnych dla kosmetyków syntetycznych:
- Łatwość wchłaniania substancji czynnych: Nasza skóra chętnie przyjmuje to, co naturalne. Absorpcja składników ekologicznych jest znacznie wyższa, niż w przypadku substancji chemicznych.
- Mniejsze ryzyko alergii: Zastosowanie składników pochodzenia naturalnego sprawia, że z bio kosmetyki mogą stosować nawet alergicy. Oczywiście w przypadku uczulenia na jakiś składnik należy go unikać, jednak ryzyko wystąpienia odczynu alergicznego po użyciu kosmetyku stworzonego sztucznie jest znacznie większe.
- Bezpieczeństwo dla skóry: Kosmetyki syntetyczne mają najczęściej bardzo krótkowzroczny cel: wyglądać ładnie w tym momencie, tego wieczoru. Oznacza to narażenie naszego zdrowia. Parabeny wydłużają datę ważności kosmetyku, ale wpływają na gospodarkę hormonalną organizmu. Glikole ułatwiają transport substancji czynnych do głębszych warstw skóry, ale długotrwale stosowane mogą uszkadzać błony komórkowe, co jest czynnikiem potencjalnie rakotwórczym. Silikony zapewniają doskonałą gładkość produktu, ale działają drażniąco na błony śluzowe.
- Pewność długofalowych skutków: Naturalne składniki są nam znane od stuleci, dlatego jesteśmy w stanie przewidzieć skutki ich stosowania- tuż po nałożeniu, za tydzień, ale i za kilkanaście lat. Takiej pewności nie możemy mieć w przypadku substancji powstających na bieżąco w laboratorium. Niejednokrotnie rewolucyjny lek czy specyfik okazywał się toksyczny dopiero w dalszej perspektywie, gdy wiele osób zdążyło go już zastosować i bezwiednie sobie w ten sposób zaszkodzić.
Ekologiczne kosmetyki naturalne do twarzy- na co zwrócić uwagę?
Decydując się na zakup naturalnych kosmetyków do twarzy, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, dzięki którym będziemy mieć pewność, że dany produkt faktycznie jest ekologiczny, a nie tylko sprzedawany w modnym tekturowym kartoniku z listkiem sugerującym naturalne pochodzenie.
Prosty skład: Pierwszym sygnałem ostrzegawczym, sugerującym że produkt jest eko tylko z nazwy, może być lista składników licząca ponad dwadzieścia pozycji, zwłaszcza jeśli jest tam użyta terminologia kojarząca się raczej z laboratorium niż z łąką. Naturalne kosmetyki do twarzy zawierają najczęściej kilkanaście a nawet kilka składników, których odczytanie nie powinno nam nastręczać większych problemów. Nie obawiajmy się natomiast łacińskich nazw systematycznych roślin: jest to standardowa procedura związana z rejestracją produktu kosmetycznego.
- Ekologia wytwarzania i pakowania: Odpowiedzialne wybory konsumenckie mają ogromny wpływ na środowisko naturalne. Warto upewnić się, że kosmetyk, który chcemy kupić, nie był testowany na zwierzętach. Weganom zależeć będzie, żeby nie zawierał żadnych substancji odzwierzęcych. Wybierajmy naturalne kosmetyki do twarzy w szklanych i kartonowych opakowaniach, bez plastiku i folii.
- Miejsce i sposób produkcji: Jeśli interesujący nas kosmetyk produkowany jest w dużej fabryce i sprzedawany do tysięcy marketów w Polsce, to prawdopodobnie nie jest to wcale produkt ekologiczny. Starajmy się wybierać manufaktury, producentów niszowych i małe rodzinne firmy. Ich pracownicy oprócz wiedzy i umiejętności, wkładają w proces wytwarzania również wiele zaangażowania i serca, gdyż sami wyznają filozofię powrotu do natury, w zgodzie z którą powstają ekologiczne kosmetyki.
Jak wybrać bezpieczne kosmetyki naturalne do twarzy?
Aktualny trend pro-eko zaowocował pojawieniem się w internecie niezliczonych stron zawierających receptury na domowe kosmetyki naturalne. Wytwarzanie naturalnych kosmetyków może wydawać się łatwe, ale w rzeczywistości wymaga ogromnej wiedzy. Pojedyncze składniki o zbawiennych właściwościach mogą bowiem wyrządzić więcej szkody niż pożytku, jeśli zastosuje się je w nieodpowiednim połączeniu. Należy wiedzieć także, w jakich stężeniach używać poszczególnych substancji- zbyt niskie nie zadziałają, zbyt wysokie mogą podrażnić skórę.
A przecież istotny jest nie tylko skład kosmetyków, ale także choćby ich struktura czy właściwości organoleptyczne. Naturalne kremy do twarzy nie mogą być zbyt tłuste, naturalne kosmetyki do pielęgnacji ust muszą mieć przyjemny smak.
To dlatego przy wyborze naturalnych kosmetyków do twarzy najlepiej zaufać ekspertom.
Zapoznaj się z naszą ofertą naturalnych kosmetyków do twarzy i daj swojej skórze piękno i troskę, na jakie zasługuje.