Naturalne kosmetyki do skóry wrażliwej

Cera wrażliwa jest podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia. Piecze, swędzi, rumieni się – innymi słowy, sprawia dużo kłopotów. Skóra wrażliwa jest skłonna do alergii i uczuleń, a posiadacze tego rodzaju cery nieustannie wykreślają z listy kolejne kosmetyki. Jak pielęgnować taką cerę? Jakie kosmetyki naturalne się sprawdzą?

Prawidłowa pielęgnacja skóry wrażliwej

Ustalenie planu pielęgnacji cery wrażliwej, który sprawdzi się dla każdego jest niemal niemożliwe. Cera wrażliwa jest kapryśna i zmienna, dlatego trzeba ją obserwować i zapisywać to, co na nią działa indywidualnie. Jej stan może zależeć od czynników środowiskowych (poziomu zanieczyszczenia), używek (palenia papierosów, nadużywania alkoholu), diety bogatej w produkty wysokoprzetworzone oraz ekspozycji na stres.

Naturalne kosmetyki do skóry wrażliwej

Dlatego też w pielęgnacji należy postawić na naturalne kosmetyki o działaniu wzmacniającym, łagodzącym, ochronnym i odżywczym. Należy odstawić te, które w składzie zawierają silne detergenty (podrażniają) i alkohol (rozszerza naczynka, co powoduje większą podatność na czerwienienie). Warto wiedzieć, że cera wrażliwa może wykazywać cechy cery naczynkowej i trądzikowej, może też być to cera dotknięta atopowym zapaleniem skóry (AZS).

Jakie naturalne kosmetyki sprawdzą się w pielęgnacji skóry z problemami?

Skuteczne dbanie o każdy rodzaj cery wiąże się ze stosowaniem pielęgnacji wieloetapowej. W przypadku cery wrażliwej należy na bieżąco reagować na występujące problemy – stany zapalne, zaczerwienienia, i dostosowywać do nich kosmetyki.

Kosmetyki do skóry problematycznej na co dzień:

  • Oczyszczanie twarzy i demakijaż – delikatnym żelem lub pianką do mycia twarzy rano, a wieczorem dołożyć do tego kroku olejek myjący, który łagodnie, ale skutecznie, rozpuści zanieczyszczenia, resztki kosmetyków (np. z filtrem UV) oraz makijaż. Unika się stosowania kosmetyków z silnymi detergentami, stawiając na naturalne substancje myjące, np. pochodne kokosa czy mydlnicy lekarskiej.
  • Tonizacja skóry – po delikatnym oczyszczeniu, warto przemyć skórę z użyciem wacika kosmetycznego produktem z naturalnym składem – hydrolitem, esencją lub wodą miceralną. Może zawierać substancje wzmacniające naczynka (rutyna, hespertyna), antyoksydanty (wyciągi z zielonej herbaty) lub substancje łagodzące (aloes). Alternatywnie, można używać wód termalnych, które mają działanie nawilżające i kojące.
  • Serum – do cery wrażliwej świetnie sprawdzi się serum z zawartością ceramidów (lipidów), które działa jak łagodzący plaster na skórę. Alternatywnie, warto wybrać serum z kwasem hialuronowym, kwasem felurowym lub witaminą B5. Zamiast serum można używać także żelu z aloesu lub żelu ze śluzu ślimaka.
  • Krem – krem do skóry wrażliwej to taki, który odżywi, ochroni i załagodzi podrażnienia, a także dogłębnie nawilży. Dobrze sprawdzą się kremy z zawartością składników organicznych (wyciągów z roślin, np. wąkroty azjatyckiej), kwasem linolowym, algami morskimi czy olejami (arganowym, awokado).
  • Krem z filtrem UV – dodatkowo, na co dzień, warto stosować krem z spf (30 lub 50), niezależnie od pory roku. Promienie słoneczne mają szkodliwe działanie na skórę, osłabiają naczynia krwionośne i tworzą przebarwienia.

Dodatkowo:

  • Maseczki do twarzy – skórom wrażliwym poleca się maseczki na bazie glinki białej (bardzo łagodna), różowej (rozjaśniająca, kojąca) i błękitna (odżywia).
  • Peeling – raz w tygodniu warto postawić na złuszczanie skóry, używając w tym celu peelingu enzymatycznego.
  • Dodatkowa ochrona – w czasie zimy lub gdy skóra narażona jest na niskie temperatury i wiatr, można stosować dodatkową ochronę w postaci wazeliny – delikatną warstwę zostawić na noc.