Naturalne kosmetyki do opalania
Ochrona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych na skórę to wciąż niedoceniany temat w pielęgnacji na co dzień, zwłaszcza w Polsce. Panuje przekonanie, że czynnik UV szkodzi wyłącznie w wakacje lub podczas wakacji w ciepłym kraju – natomiast w pozostałe dni, a tym bardziej zimą, nie powinniśmy się tym przejmować. Nic bardziej mylnego! Skóra potrzebuje ochrony przeciw promieniowaniem UV na co dzień, niezależnie od pory roku i miejsca, w jakim się znajdujemy. Natomiast podczas opalania powinniśmy być jeszcze bardziej ostrożni. Jakich naturalnych kosmetyków używać na co dzień, a jakich do opalania?
Naturalne kosmetyki z filtrem UV na co dzień
Dlaczego należy stosować kremy z filtrem UV na co dzień? Przecież promienie słoneczne mają dobry wpływ na skórę i wspomagają produkcję witaminy D – ten argument powtarzany jest na co dzień i jest częściowo prawdziwy, ponieważ słońce to naturalne źródło witaminy D. Jednakże, lekarze zalecają ekspozycję na słońce nie dłużej niż 15-20 minut dziennie (tyle czasu wystarczy), a co z resztą? Za opalanie się, czyli brązowienie skóry odpowiedzialne są promienie UVB, które na naszej szerokości geograficznej docierają głównie w miesiące letnie.
Niestety, razem z nimi oraz na co dzień, mamy do czynienie głównie z promieniami UVA, które nie dość, że nie opalają, to jeszcze powodują fotostarzenie się skóry, powstawanie przebarwień, odwodnienie i powstawanie zmarszczek, a na dodatek znacznie zwiększają ryzyko czerniaka (raka skóry). Promienie UVA wnikają w głębsze warstwy skóry, niż UVB, są niebezpieczne poprzez tworzenie trwalszych uszkodzeń. Dlatego istotnym elementem codziennej pielęgnacji (podczas porannej rutyny) jest zwieńczenie jej kremem z filtrem.
Wiele kremów posiada filtry (15 lub 30), które pochłaniają do 90% promieni UV, podobnie jest z podkładami czy kremami BB – a my nawet nie mamy tej świadomości. Krąży także mit o tym, że olejek z pestek malin lub pestek truskawek zawierają naturalny filtr UV. Jednak jest on niestabilny i żadne badania naukowe nie potwierdziły jego skuteczności.
Jakie więc kosmetyki wybierać do stosowania na co dzień? W miesiące jesienno-zimowe zdecydowanie wystarczą te z filtrem 15-30 o lekkiej formule. Do wyboru są filtry mineralne, chemiczne i mieszane, czyli chemiczno-mineralne, przy czym filtry chemiczne dzielą się na te przenikające i nieprzenikające (do krwioobiegu). Najbardziej naturalną opcją będzie wybieranie kosmetyków z filtrami mineralnymi (które mają istotną wadę – bielą), chemicznymi lub mieszanymi z filtrami nieprzenikającymi. Składniki można bez problemu sprawdzać w wyszukiwarkach substancji chemicznych w kosmetykach dostępnych w Internecie.
Naturalne kosmetyki do opalania
Jeśli wybieracie się na wakacje, trzeba zaopatrzyć się w więcej kosmetyków z filtrami UV. Na twarz i szyję poleca się kremy z filtrem 50, a do ciała mogą być 30, w zależności od wrażliwości skóry (osoby bardzo blade powinny używać większych faktorów). Ważne, by co 2-3 godziny przebywania na słońcu reaplikować kremy, a jeśli zażywacie kąpieli w słonej wodzie – zaopatrzcie się w kremy wodoodporne. Tutaj warto wiedzieć, że używając dwóch kremów z filtrem 15 nie uzyskamy filtry 30 – w ochronie przeciwsłonecznej taka matematyka nie działa (to częsta pokusa, zwłaszcza, że kremy z niższym filtrem są tańsze). Można też skorzystać z opcji kremów do opalania dla dzieci. Po opalaniu należy dobrze nawilżyć i natłuścić skórę.