Sposobów na zmniejszenie widoczności cellulitu jest mnóstwo. Jednak większość z nich jest albo mało skuteczna, albo bardzo kosztowana. Cena jednego zabiegu antycellulitowego w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym to około kilkuset złotych, a żeby osiągnąć upragniony, efekt potrzebne jest wykonanie całej serii. Istnieje jednak tania i skuteczna metoda walki ze skórką pomarańczową. Szczotkowanie ciała staje się elementem rutyny pielęgnacyjnej coraz większej rzeszy kobiet. Jak przeprowadzić ten zabieg w domowym zaciszu i jakich rezultatów można się spodziewać? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej!
Szczotkowanie ciała – na czym to w ogóle polega?
Zabieg polega na wykonywaniu masażu ciała przy pomocy specjalnej szczotki, wykonanej z naturalnego lub syntetycznego włosia. To metoda prosta, tania i skuteczna. Nie tylko pomaga w walce z cellulitem, ale także redukuję obrzęki, stymuluję komórki do produkcji kolagenu, i złuszcza martwy naskórek. Regularne masaże widocznie wygładzają skórę i pozwalają odzyskać jej jędrność. Świetnie sprawdzą się u kobiet, które chcą zregenerować skórę po porodzie lub redukcji masy ciała. Zabieg może być również stosowany jako profilaktyka rozstępów, czy w przypadku osób, które mają tendencję do wrastania włosków do depilacji. Szczotkowanie nie jest dedykowane dla konkretnej grupy wiekowej czy płci. Mogą wykonywać je wszyscy, o ile tylko nie występują przeciwwskazania.
Przeciwwskazania do zabiegu szczotkowania ciała
Szczotkowanie ciała jest nieinwazyjnym i bezpiecznym zabiegiem, który z powodzeniem można wykonywać samodzielnie. Nie zaleca się jednak przeprowadzania zabiegu, gdy na skórze występują stany zapalne, podrażnienia, ranki czy inne zmiany, takie jak opryszczka, trądzik czy łuszczyca.
Szczotkowanie nie sprawdzi się też u osób, które borykają się z żylakami czy nadmierną kruchością naczyń krwionośnych. Dyskusyjną kwestą jest także to, czy można szczotkować ciało w trakcie trwania ciąży. Wiele kobiet wykonuje masaże szczotką, gdy jest przy nadziei, co pomaga im zadbać o stan skóry i pozbyć się obrzęków. Wiele źródeł jednak tego nie zaleca, dlatego w tej sprawie najlepiej jest skonsultować się z lekarzem.
Jaką szczotkę do ciała wybrać?
Na rynku jest dostępnych mnóstwo modeli i kształtów, wykonanych z różnych materiałów. Najpopularniejsze są szczotki tampico, czyli wykonane z włókien agawy. Są twarde, więc pozwalają na wykonanie intensywnego masażu i widocznie złuszczają martwy naskórek. Dość mocno działa także szczotka wykonana z włókien kokosa. Na początek mogą być one jednak zbyt ostre i powodować dyskomfort.
Nieco bardziej miękkie są szczotki wykonane z włosia dzika lub konia. Są delikatniejsze, więc świetnie sprawdzą się także do masażu szyi, biustu czy dekoltu. Osobom, które szukają wegańskiego zamiennika, polecamy szczotki z włosia syntetycznego.
Uchwyty szczotek zwykle wykonane są z drewna. Mają różne kształty, więc warto wybrać taki, który Twoim zdaniem będzie dobrze leżał w dłoni. Należy także zwrócić uwagę na to, czy uchwyt jest wykonany z drewna litego, czy klejonego. Dlaczego ma to znaczenie? Szczotek z drzewa klejonego możesz używać zarówno na sucho, jak i na mokro, czyli pod prysznicem lub w kąpieli. Lite drewno przy regularnym moczeniu napęcznieje, więc szczotka może szybciej się zniszczyć.
Szczotkowanie ciała – jak je wykonać?
Szczotkowanie najczęściej poleca się wykonywać przed kąpielą, aby potem zmyć pozostałości martwego naskórka. Masaż rozpoczynamy od dołu do góry, zawsze w kierunku serca. Każdą część ciała należy wyszczotkować ruchem zamiatającym, nie dociskając przy tym włosia zbyt mocno do skóry. Do nóg, ramion, pośladków oraz pleców wybierz twardszą szczotkę, natomiast do biustu, szyi, dekoltu, a nawet brzucha nieco delikatniejszą. Masaż całego ciała powinien potrwać około kilku minut. Tutaj nie warto przesadzić z ilością powtórzeń czy siłą docisku, a zamiast tego postawić na regularność. Szczotkowanie można wykonywać nawet codziennie i to właśnie wtedy zaobserwujesz najlepsze efekty. Po zakończeniu masażu szczotką weź prysznic lub kąpiel, a potem nałóż swój ulubiony balsam lub kosmetyk antycellulitowy. Skóra po takim złuszczeniu będzie doskonale chłonąć składniki aktywne, więc nie pomijaj tego kroku.
Ciało będzie gładsze w dotyku już po pierwszym zabiegu. Na inne efekty, takie jak poprawa jędrności czy redukcja cellulitu trzeba będzie poczekać co najmniej kilka tygodni. Warto jednak być cierpliwym, ponieważ rezultaty regularnych zabiegów szczotkowania są widoczne gołym okiem.