Chcesz zapewnić swojemu dziecku wszystko, co najlepsze. Tyczy się to także pielęgnacji. Skóra dzieci zwłaszcza niemowląt jest delikatna i niezwykle wymagająca. Na półkach drogerii znajdziesz wiele produktów dedykowanych dla najmłodszych. Nie warto jednak kierować się jedynie ładnie zaprojektowanym opakowaniem. Wiele preparatów może mieć działanie drażniące lub alergizujące. Dlatego doskonałym rozwiązaniem będzie naturalna pielęgnacja. Jest łagodna dla dziecięcej skóry, sprawdzona, a także ekonomiczna. Oto co należy wiedzieć o naturalnej pielęgnacji skóry niemowląt.
Zanim kupisz kosmetyk dla niemowląt
Producenci kosmetyków zawsze starają się zachęcić rodziców do zakupu swoich preparatów. Jeśli kosmetyk ma ładny zapach, dobrze się pieni czy ma jaskrawy kolor, duża część osób chętniej po niego sięgnie. Niestety cechy te sprawiają, że kosmetyk jest przyjemny w użyciu dla osoby dorosłej, jednak u dziecka może zakończyć się przesuszeniem skóry lub reakcją alergiczną. Substancje zapachowe oraz barwniki to obok konserwantów związki o największym potencjale alergizującym w kosmetykach. Więc paradoksalnie, jeśli kosmetyk ma neutralny kolor oraz zapach powinien wzbudzać Twoje zainteresowanie znacznie bardziej.
To samo tyczy się preparatów do mycia. Oprócz tego powinny one zawierać emolienty i delikatne środki myjące, które nie uszkadzają bariery hydrolipidowej skóry. Jeśli zdecydujesz się na silnie pieniący się płyn z dużą zawartością SLS lub innych silnie działających substancji, skóra po kąpieli będzie wysuszona lub nawet podrażniona.
Co zatem wybierać?
Jeśli już decydujesz się na kosmetyk ze sklepu, postaw na naturalne produkty o prostym i krótkim składzie. Zawsze sprawdzaj składniki preparatu na etykiecie. Są wymienione po skrócie INCI. Nie musisz znać się na składnikach. Wystarczy, że wpiszesz nazwę substancji w wyszukiwarce, by sprawdzić, czy może mieć ona negatywny wpływ na skórę. Jest wiele marek, które mają renomę i bazują na naturalnych, łagodnych dla skóry substancjach. Warto sprawdzić ofertę sklepów z ekologicznymi produktami lub wybierać certyfikowane preparaty np. oznaczone logiem ECOCERT, które świadczy o naturalnym pochodzeniu kosmetyku.
Kupowanie gotowych preparatów to nie jedyny dobry sposób na pielęgnację niemowląt. Równie dobrze, a w niektórych przypadkach nawet lepiej sprawdzą się domowe sposoby.
Domowe sposoby na pielęgnację skóry niemowląt
Może Cię to zaskoczyć, ale wiele produktów, które świetnie nadają się do pielęgnacji skóry dziecka, znajdziesz w swojej kuchni. Ich zaletą jest nie tylko naturalny skład, ale także brak konserwantów oraz niska cena.
Zamiast oliwki dla dzieci zawierającej w swoim składzie parafinę i substancję zapachowe, postaw na zimnotłoczony olej roślinny. Dobrze sprawdzi się oliwa z oliwek czy olej z pestek winogron. Zawiera cenne kwasy tłuszczowe oraz witaminy. Przez to dobrze nawilżają, wzmacniają naturalną barierę ochronną skóry i świetnie nadają się do wieczornego masażu po kąpieli.
Warto zaopatrzyć się także w olej z czarnuszki, który jest świetną alternatywą dla aptecznych preparatów na ciemieniuchę.
Ważne, by zwracać uwagę także na pielęgnację okołopieluszkową. Zamiast nasączanych chusteczek, lepiej zdecydować się na płatki bawełniane lub ściereczki, które samodzielnie nasączysz czystą wodą.
Zamiast pudru dla dzieci, który bazuję na talku i często jest także perfumowany, wybierz zwykłą mąkę ziemniaczaną. Doskonale zapobiega powstawaniu odparzeń od pieluszki. Można zastosować ją także jako dodatek do kąpieli. Taka kąpiel w krochmalu sprawdzi się w przypadku wystąpienia podrażnień, zaczerwienień, a także u dzieci z atopowym zapaleniem skóry.
Do kąpieli można zastosować także niewielki dodatek naturalnego mydła. Dobrze sprawdzi się szare mydło potasowe. Nie wywołuje podrażnień, a także wspomaga gojenie, przez co warto zastosować je także do pielęgnacji blizny po cesarskim cięciu lub obmywania miejsc intymnych po porodzie. Do kąpieli dziecka można dodać także wcześniej wspomniane naturalne oleje.
Należy także pamiętać, że skóra niemowlęcia ma inne potrzeby niż skóra osób dorosłych. Dlatego codzienne kąpiele nie tylko nie są konieczne, ale wręcz niewskazane. Zbyt częste mycie może uszkodzić naturalny mikrobiom i barię hydrolipidową skóry dziecka. Dlatego mycie w wanience kilka razy w tygodniu w zupełności wystarczy. Oczywiście między kąpielami należy zadbać o higienę miejsc intymnych dziecka, a w razie potrzeby zwiększyć częstotliwość mycia.